Okaryna - ceramiczny instrument o niezwykłym brzmieniu
Okaryna - relaksujący i ekologiczny instrument
Okaryna to niezmiernie ciekawy, ceramiczny instrument dęty, który idealnie nadaje się do relaksacyjnego muzykowania. Jej niezwykłe, łagodne brzmienie przywołuje na myśl naturę i ptasie treli. Nic więc dziwnego, że okarynę często nazywa się relaksującym lub ekologicznym instrumentem. Z powodzeniem wykorzystuje się ją także w edukacji muzycznej dzieci, gdyż jej nauka nie nastręcza większych trudności. Co więcej, okaryny wykonuje się najczęściej z gliny lub ceramiki, dzięki czemu instrument ten jest w pełni naturalny.
Okaryna z Peru - ceramiczny instrument w kształcie zwierząt
Ciekawą odmianą tradycyjnej okaryny są okaryny peruwiańskie, wykonywane ręcznie z ceramicznego materiału. Charakteryzują się one nie tylko niebanalnym kształtem, ale i ciekawymi zdobieniami. Bardzo popularne wśród nich są okaryny w kształcie zwierząt czy ptaków. Te ceramiczne figurki z zadziwiającą precyzją imitują odgłosy tych stworzeń - ich ćwierkanie czy świergotanie.
Łatwa w obsłudze i przyjemnie brzmiąca
Okaryna to instrument nietrudny w obsłudze, z którego pierwsze dźwięki wydobyć może nawet kilkuletnie dziecko. Wystarczy delikatnie dmuchnąć w otwór instrumentu, by rozbrzmiał miły dla ucha, łagodny ton. Nic więc dziwnego, że okaryna ceramiczna to świetny pomysł na prezent. Bez względu na okazję sprawi wiele radości i pozytywnych wrażeń zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Jej niska cena i prosta obsługa sprawiają dodatkowo, że to prezent uniwersalny i trafiony.
Ceramiczne okaryny z Peru.
Okaryna to bardzo stary instrument, który pojawił się w różnych kulturach na całym świecie. W Peru pojawili się w czasach przedinkaskich. Różne kultury, takie jak Nazca, która istniała w V wieku, używały wielu dętych instrumentów muzycznych podczas swoich ceremonii. Dzięki nim mamy wiele instrumentów, które są obecnie dobrze znane na całym świecie, jak flet andyjski czy fletnia. Materiały, których używali w tym czasie to ceramika, bambus i kości. W kulturze Nazca grali także gwizdki o różnych rozmiarach i dźwiękach. Starożytni Peruwiańczycy używali tych instrumentów do naśladowania dźwięków natury.
Indiańska okaryna z gliny
Okaryny z gliny których używali Indianie z Peru, były używane do naśladowania dźwięków ptaków śpiewających w Andach i regionach w pobliżu Oceanu Spokojnego. Użyli również gwizdków w kształcie garnków, które syczały, gdy wlewa się do niego wodę. Używali też muszli jako rodzaju trąbki do porozumiewania się na odległość. Ceramika z Nazca była ozdobiona znanymi im zwierzętami, którymi mogły być ptaki, ssaki, a nawet zwierzęta morskie. Peruwiańskie okaryny zachowują wiele z oryginalnego stylu Nazca.
Etniczna okaryna wodna
Istnieją okaryny, które brzmią ciągłym dźwiękiem jak gwizdki, ale mają otwory, za pomocą których dźwięk może być modulowany. Są też okaryny wodne, którymi naśladuje się piękny tryl ptaków.