PONCZO Z PERU Z WEŁNY ALPAKI 0
PONCZO Z PERU Z WEŁNY ALPAKI

Ponczo(z hiszp. Poncho) strój tradycyjny wielu regionów Ameryki Łacińskiej, składa się z prostokątnego materiału z otworem na głowę po środku. Początkowo wykonywało się go z tkanin pochodzących z warsztatów tkackich z wełny z lamy, alpaki...

czytaj całość »
PERUWIAŃSKIE AMULETY 0
PERUWIAŃSKIE AMULETY

Wśród mieszkańców Peru przedmioty przynoszące szczęście cieszą się dużą popularnością. Ajmarowie – jedna z najważniejszych grup etnicznych zamieszkujących Andy – wykorzystuje małe figurki odzwierciedlające ich pragnienia. Najczęściej spotykane to: „Warmi munachi”(dosł. Kochać kobietę) – figurka brzemiennej kobiety, mająca przynieść miłość samotnemu mężczyźnie, oraz jej odpowiednik dla samotnych kobiet: „Chacha munach”, jak również „Jaqui illa” (dosł. amulet osobisty), przedstawiający parę w uścisku, pomagający wzbudzić miłość lub pogłębić istniejące uczucie. Dla zapewnienia majątku nosi się „qullqui munachi” w formie małej dłoni z zaciśniętą monetą, zaś dla ochrony przed chorobą i nieszczęściami : „calaveritas” - amulety wykonane z małych nasion, przypominające głowę ludzką. Jednak największą popularność tak w górach, jak i w całym Peru zyskał Ekeko – gliniana figurka przynosząca dostatek i pomyślnosć. Przedstawia ona Indianina z Altiplano w jego tradycyjnym stroju, czyli poncho, czapce chullao, sandałach ojotas, często niosącego tradycyjne instrumenty andyjskie, obwieszonego tobołkami z żywnością i najpotrzebniejszymi przedmiotami. Jak głosi legenda w Andach mieszkał pewien wieśniak, który wbrew swemu pochodzeniu postanowił zdobyć majątek. Dniami i nocami ciężko pracował, a żeby nie znużył go sen palił duże ilości tytoniu. Po pewnym czasie zgromadził pokaźny majątek, który nosił na plecach. Jeśli do figurki przypniemy przedmiot przedstawiający to, czego pragniemy, np. zwitek banknotów, i poczęstujemy Ekeko zapalonym papierosem, to z pewnością spełni naszą prośbę. Ekeko widuje się zarówno w domach jak i w firmach Peruwiańczyków, i stanowi świetny prezent na każdą okazję.

Z amuletów pochodzenia mineralnego stosowanych w Peru wymienić należy Azabache – skałę lignitową czarnej barwy, z której wykonuje się bransoletki dla dzieci przeciw Mal de Ojo, oraz Lapis-lazuli – skałę metamorficzną, której głównym składnikiem jest lazuryt, zwaną „kamieniem komunikacji”, pomagającą w medytacji i uporządkowaniu myśli, oraz chroniącą przeciw niekontrolowanemu wpływowi innych na nasze życie.

Oryginalne prezenty 0
Oryginalne prezenty

Chociaż styl etniczny miał swój wielki comeback do świata mody już parę ładnych lat temu, w dalszym ciągu cieszy się on w zachodnim kręgu kulturowym sporą popularnością. Mało tego, przebojem są nie tylko etniczne ubrania, lecz także etniczne ozdoby do domu wszelkiej maści, które wprowadzają do wnętrz zdrową dozę egzotyki.

czytaj całość »
O Peru 0

Peru ( República del Perú )  jest trzecim co do wielkości krajem Ameryki Południowej. Graniczy z Ekwadorem i Kolumbia ( od północy ), z Brazylia ( od wschodu ), z Chile ( od południa ) oraz od zachodu obmywane jest przez fale Oceanu Spokojnego.


Stolica Peru jest Lima.

Ludność: W kraju tym żyje około 28 mln ludzi, z czego około 8 mln Peruwiańczyków żyje w Limie i okolicy. Ludność jest bardzo zróżnicowana - około 45% to Indianie główną grupę stanowią Keczua ( Quechua ), a  mniej liczna grupa to  Ajmarowie ( Aimara,  Aymara ). Około 37% ludności to Metysi (  osoby pochodzenia europejsko- indiańskiego ) - mestizos ,  około 15 % - biali oraz murzyni albo potomkowie imigrantów z Chin i Japonii którzy stanowią zaledwie 3% całej ludności.

Języki: Oficjalnymi językami są hiszpański i keczu ( Quechua ) - porozumiewają się nim Indianie   z grupy Keczua. Inny język który jest używany w Peru to język Ajmara używany głównie w okolicach jeziora Titicaca przez Indian z grupy Ajmara.

Waluta: nowy sol ( nuevo sol )

Strefa czasowa: GMT – 5 ( czyli – 7 h od naszego polskiego czasu )

 

 

Podział administracyjny Peru: 24 departamenty: Amazonas, Ancash, Apurimac, Arequipa, Ayacucho, Cajamarca, Cusco, Huancavelica, Huanuco, Ica, Junin, La Libertad, Lambayeque, Lima, Loreto, Madre de Dios, Moquegua, Pasco, Piura, Puno, San Martin, Tacna, Tumbes, Ucayali i 1 prowincja konstytucyjna: Callao.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl