PONCZO Z PERU Z WEŁNY ALPAKI 0
PONCZO Z PERU Z WEŁNY ALPAKI

Zobacz nasze poncza kliknij tutaj

Dziś ponczo jest rozpowszechnione niemalże na całym świecie, szczególnie jednak w regionie andyjskim, nizinach kolumbijskich oraz pampach argentyńskich. Prawdopodobnie ponczo ma pochodzenie już prehistoryczne, co udowodniono znaleziskami archeologicznymi w Angualasto w prowincji San Juan w Argentynie oraz na wybrzeżu Peru. Wizerunki na ceramice kultury mochica również dają świadectwo użycia poncz w odległej przeszłości (0-800 n.e.) Istnieją także teorie mówiące o tym, iż ponczo pochodzi od „unka” inkaskiego rodzaju kamizelki bez rękawów i z otworem umieszczonym centralnie, co miałoby poszerzyć się do tuniki, żeby pozwolić bezpiecznie jeździć konno.

Etymologia słowa ponczo nie jest jednorodna. Według “Słownika argentynizmów” Diego Abad de Santillán (1976), "poncho" jest shiszpańszczeniem słowa z języka keczua punchu, o tym samym znaczeniu. Według innego badacza Lafone Quevedo ponczo może być związane z punchaw (dzień) przez skojarzenie symboliczne między wkładaniem głowy przez otwór, a wschodem słońca.

Ponczo z alpaki - ponczo koloru naturalnej wełny, strój tradycyjny mężczyzny ajmarskiego tkanina bardzo wytworna i ciężka chroniąca, przed zimnem, wiatrem i deszczem. Krawędź wykonana jest z tasiemki, generalnie koloru białego lub jasnego beżu.

Poncza z lamy - typowe dla Argentyny, Chile, Peru, Boliwii. Nici z wełny lamy uzyskuje się ręcznie za pomocą wrzecion. Materiał prostokątny około 130cm x 180cm. Waga ok. 1 kg. Ubranie wytworne eleganckie, dobre zarówno w góry jak i do miasta, idealna do codziennego użytku.
 
ponczo wełna alpaka z Peruponcza z wełny alpaki z Peru
peruwiańskie ponczo damskiemęski ponczo wełna alpaki

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl