O Peru 0

Peru ( República del Perú )  jest trzecim co do wielkości krajem Ameryki Południowej. Graniczy z Ekwadorem i Kolumbia ( od północy ), z Brazylia ( od wschodu ), z Chile ( od południa ) oraz od zachodu obmywane jest przez fale Oceanu Spokojnego.


Stolica Peru jest Lima.

Ludność: W kraju tym żyje około 28 mln ludzi, z czego około 8 mln Peruwiańczyków żyje w Limie i okolicy. Ludność jest bardzo zróżnicowana - około 45% to Indianie główną grupę stanowią Keczua ( Quechua ), a  mniej liczna grupa to  Ajmarowie ( Aimara,  Aymara ). Około 37% ludności to Metysi (  osoby pochodzenia europejsko- indiańskiego ) - mestizos ,  około 15 % - biali oraz murzyni albo potomkowie imigrantów z Chin i Japonii którzy stanowią zaledwie 3% całej ludności.

Języki: Oficjalnymi językami są hiszpański i keczu ( Quechua ) - porozumiewają się nim Indianie   z grupy Keczua. Inny język który jest używany w Peru to język Ajmara używany głównie w okolicach jeziora Titicaca przez Indian z grupy Ajmara.

Waluta: nowy sol ( nuevo sol )

Strefa czasowa: GMT – 5 ( czyli – 7 h od naszego polskiego czasu )

 

 

Podział administracyjny Peru: 24 departamenty: Amazonas, Ancash, Apurimac, Arequipa, Ayacucho, Cajamarca, Cusco, Huancavelica, Huanuco, Ica, Junin, La Libertad, Lambayeque, Lima, Loreto, Madre de Dios, Moquegua, Pasco, Piura, Puno, San Martin, Tacna, Tumbes, Ucayali i 1 prowincja konstytucyjna: Callao.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl